Napíšte mi a dohodnime si osobné stretnutie

Bratislava

Slovakia

0948163262

Koučing, joga, meditácia a masáž tibetskými misami

vipassana

Čo prináša meditácia vipassana

 

Meditácia prináša sebauvedomenie, kľud, nadhľad a pochopenie širších súvislostí života.  

Človek získa väčší odstup od stresových situácií, problémy akoby prestanú byť tak vážne a naopak maličkosti denného života začnú naberať na kráse a dôležitosti.

Čo je dôležitejšie vedieť, je to, že pri vipassane dochádza k vhľadom do podstaty reality.

 

Meditácia vipassana

Vipassana nemá za cieľ kľud mysle, ale ide za podstatou vecí, za pravdou. 

Pri meditácii sa koncentruje na  nádych a výdych na nosných dierkach alebo na zdvíhanie a klesanie brucha počas dýchania (podľa barmskej tradácie) Brucho je hrubým a jasne pozorovateľným objektom, preto ho odporúča väčšina učiteľov.

Neskôr sa myseľ sama od seba začne zameriavať na univerzálnejšie charakteristiky ako je pominuteľnosť (anicca), neuspokojivosť (dukkha) a nie ja (anatta).

článok

Moja cesta k vipassane

 

Ako prebieha meditácia

 

 

 

História Théravády

 

Théraváda, v doslovnom preklade „učenie starších“, predstavuje historicky najstaršiu dochovanú formu budhizmu. Je rozšírená prevažne v krajinách juhovýchodnej Ázie – na Srí Lanke, v Barme, Thajsku, Laose, Kambodži.

 Théraváda  je jedna zo škôl hínajánového buddhizmu. Vyvinula sa zo školy rozlišovateľov (vibhadžjaváda), ktorá vznikla v kruhoch stháviravády na treťom koncile okolo roku 250 p.k.  Prezentuje budhistické učenie ako bolo systematizované na prvom budhistickom koncile bezprostredne po Buddhovej smrti. 

Sto rokov po Buddhovej smrti nastali nezhody, ktoré viedli k rozdeleniu mníšskej obce do dvoch škôl sthaviraváda a mahásánghika. Rozpory súviseli s uplatňovaním niektorých priavidiel a interpretácii náuky. Na základe sthaviravády vznikli v Indii ( 3 stor.pnl) tri školy: puggalaváda, sabbatthiváda a vibhadždžaváda. Buddhova náuka vychádzajúca z vibhadždžavády bola prenesená na Sri Lanku (okolo 250 stor.pnl) a dostala názov théraváda.  

Učenie théravádového buddhizmu je zaznamenané v pálijskom kanóne Tipitaka (doslova "tri koše"). Tento rozsiahly prameň pozostáva z troch častí: 1. Sutta-pitaka (zbierka rozpráv)  resp. súbor Buddhových rozpráv a rozhovorov s jeho žiakmi. 2. Vinaja-pitaka (zbierka disciplíny) obsahuje pravidlá pre mníchov a mníšky a 3. Abidhamma-pitaka ("vyššia náuka") tj. Buddhovo učenie v systematizovanej forme, tiež označovaná ako buddhistická psychológia či filozofia.

ZDROJ: www.bodhipraha.cz a www.theravada.sk